29. 05. 2018
Kooperace podniků Horní Falc Dolní Bavorsko Plzeňský kraj Jihočeský kraj

Ve čtvrtek 3. května 2018 se konal Bavorsko-český kongres malých a středních podniků poprvé v Čechách, konkrétně na Fakultě strojní Západočeské univerzity v Plzni a u dvou regionálních firem.

Kongres byl organizován klastrem „Cluster Mechatronik & Automation" a Evropským regionem Dunaj-Vltava. Pozvány byly výrobní podniky z bavorsko-českého příhraničí.
Akce byla zahájena děkanem Fakulty strojní, panem doc. Ing. Milanem Edlem, Ph.D. Poté představil pan Tom Weber a paní Václava Radějová klastr a projekt OptiPro a paní Jaroslava Pongratz Evropský region Dunaj-Vltava a management kontaktních sítí Bavorsko-Čechy.
Již první přednáška „Zvýšit obrat – snížit materiálové zásoby – a jak to jde dohromady" byl pro mnoho účastníků velice poučný. Prof. Dr. Josef Stettmer z Technické vysoké školy v Deggendorfu ukázal působivě na příkladu výrobní firmy, jak může vysoká škola podniky podpořit.
Další referent, pan Christian Kluge z Technologického kampusu v Grafenau ve své přednášce vysvětlil, jak je možné z existujících firemních dat relativně rychle získat impulzy pro optimalizaci nákupu a logistických procesů. Výchozím problémem firmy byly nedostatečné skladové plochy pro výrobní materiál. „Mohli jsme ukázat, že 60 % výrobního materiálu je využito pouze ve velmi malém množství a představuje pouze 5 % spotřeby. Takovýto materiál není nutné skladovat přímo vedle stroje."
V poslední dopolední přednášce byla představena plzeňská firma Hofmeister s.r.o. a bylo pojednáno o zkušenostech k tématu „nedostatek kvalifikovaných pracovních sil". Hofmeister je výrobní firma v oblasti strojírenství s cca 100 zaměstnanci. Dva z nich vystudovali doktorandský program na Fakultě strojní a pracují ve vysoce motivovaném týmu na vývoji laserové mikrostruktury a využití výhod při denní produkci. Podpora při vývoji a kvalifikaci procesů byla poskytnuta Západočeskou univerzitou v Plzni. V Čechách je plná zaměstnanost, ale přesto si je vedoucí vývoje pan Dr. Pavel Kožmin jistý, že i malá firma může být vysoce atraktivním zaměstnavatelem. „Vidíme to z dlouhodobého hlediska, vedoucí pracovníky firmy jsme poznali již jako studenty a integrovaly do naší firmy. Pokud bychom pouze zveřejnily inzeráty, nepomohlo by nám to." V rámci odpolední prohlídky firmy pak dále pan Dr. Kožmin vysvětlil technologii a výhody a následně se mohli účastníci podívat do příslušných obráběcích center, které mají až sedm os obrábění (pět mechanických a dvě optické).
Na cestě do Tachova k druhé firmě Novasport spol. s r.o. diskutoval v autobuse pan Jonas Dumler z univerzity z Bayreuthu s manažerem klastru panem Tomem Weberem o možnostech, jak je možné zabránit odpadnímu teplu v produkci, resp. jak jej smysluplně využít.
„S mými lyžařskými hůlkami budu nyní zacházet úplně jinak", řekl s nadšením jeden z účastníků po prohlídce firmy. Tachovská firma je jediným výrobním místem výrobce sportovního zboží LEKI. Nakupovány jsou hliníkové tyče a plastové pelety. Ve firmě jsou tyče zpracovány do kuželovitého tvaru, zkráceny, odstraněny ostřiny, broušeny, galvanicky zpracovány, opatřeny práškovým nástřikem, lakovány až sedmkrát nanesen sítotisk a jsou montovány do konečných lyžařských nebo nordic walking holí. Kromě klasických standardních materiálů je u LEKI mimo jiné zpracováván také korek vstřikováním. Majitelka firmy, paní Waltraud Lenhart, si nenechala ujít příležitost účastníky osobně pozdravit a pozvala po prohlídce firmy ke společnému „get-together".


Zpět
Mapa
Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Archiv článků
Ikona

Naše projekty

Odborná konference Evropského regionu

Odborná konference Evropského regionu

V rámci akce "Jižní Čechy hostem v Linci"

Jubileum 30 let pádu železné opony

Jubileum 30 let pádu železné opony

Aktivity z Evropského regionu

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

Výlety pro pěší po Evropském regionu

28 jednodenních výletů

28 jednodenních výletů

Na kole po Evropském regionu

Vaříme dobře

Vaříme dobře

Chutě Evropského regionu

Průvodce vysokými školami

Průvodce vysokými školami

Příručka o vysokých školách v Evropském regionu

Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Dunaj-Vltava-Magazín

Dunaj-Vltava-Magazín

Události z Evropského regionu

Třetí ročník středoškolské soutěže ERDV

Třetí ročník středoškolské soutěže ERDV

Návrh uměleckého díla charakterizující Evropský region Dunaj-Vltava

Soutež "Vesnice ERDV 2018"

Soutež "Vesnice ERDV 2018"

Přehled vítězných obcí

Poznávací cesty starostů

Poznávací cesty starostů

Ukázky příkladů dobré praxe z obcí v Evropském regionu

Evropský den jazyků

Evropský den jazyků

Slavíme v Evropském regionu

Mapa kompetencí

Mapa kompetencí

Zaregistrujte svou organizaci a vyhledejte partnera pro spolupráci