29. 05. 2018
Kooperace podniků Horní Falc Dolní Bavorsko Plzeňský kraj Jihočeský kraj

Ve čtvrtek 3. května 2018 se konal Bavorsko-český kongres malých a středních podniků poprvé v Čechách, konkrétně na Fakultě strojní Západočeské univerzity v Plzni a u dvou regionálních firem.

Kongres byl organizován klastrem „Cluster Mechatronik & Automation" a Evropským regionem Dunaj-Vltava. Pozvány byly výrobní podniky z bavorsko-českého příhraničí.
Akce byla zahájena děkanem Fakulty strojní, panem doc. Ing. Milanem Edlem, Ph.D. Poté představil pan Tom Weber a paní Václava Radějová klastr a projekt OptiPro a paní Jaroslava Pongratz Evropský region Dunaj-Vltava a management kontaktních sítí Bavorsko-Čechy.
Již první přednáška „Zvýšit obrat – snížit materiálové zásoby – a jak to jde dohromady" byl pro mnoho účastníků velice poučný. Prof. Dr. Josef Stettmer z Technické vysoké školy v Deggendorfu ukázal působivě na příkladu výrobní firmy, jak může vysoká škola podniky podpořit.
Další referent, pan Christian Kluge z Technologického kampusu v Grafenau ve své přednášce vysvětlil, jak je možné z existujících firemních dat relativně rychle získat impulzy pro optimalizaci nákupu a logistických procesů. Výchozím problémem firmy byly nedostatečné skladové plochy pro výrobní materiál. „Mohli jsme ukázat, že 60 % výrobního materiálu je využito pouze ve velmi malém množství a představuje pouze 5 % spotřeby. Takovýto materiál není nutné skladovat přímo vedle stroje."
V poslední dopolední přednášce byla představena plzeňská firma Hofmeister s.r.o. a bylo pojednáno o zkušenostech k tématu „nedostatek kvalifikovaných pracovních sil". Hofmeister je výrobní firma v oblasti strojírenství s cca 100 zaměstnanci. Dva z nich vystudovali doktorandský program na Fakultě strojní a pracují ve vysoce motivovaném týmu na vývoji laserové mikrostruktury a využití výhod při denní produkci. Podpora při vývoji a kvalifikaci procesů byla poskytnuta Západočeskou univerzitou v Plzni. V Čechách je plná zaměstnanost, ale přesto si je vedoucí vývoje pan Dr. Pavel Kožmin jistý, že i malá firma může být vysoce atraktivním zaměstnavatelem. „Vidíme to z dlouhodobého hlediska, vedoucí pracovníky firmy jsme poznali již jako studenty a integrovaly do naší firmy. Pokud bychom pouze zveřejnily inzeráty, nepomohlo by nám to." V rámci odpolední prohlídky firmy pak dále pan Dr. Kožmin vysvětlil technologii a výhody a následně se mohli účastníci podívat do příslušných obráběcích center, které mají až sedm os obrábění (pět mechanických a dvě optické).
Na cestě do Tachova k druhé firmě Novasport spol. s r.o. diskutoval v autobuse pan Jonas Dumler z univerzity z Bayreuthu s manažerem klastru panem Tomem Weberem o možnostech, jak je možné zabránit odpadnímu teplu v produkci, resp. jak jej smysluplně využít.
„S mými lyžařskými hůlkami budu nyní zacházet úplně jinak", řekl s nadšením jeden z účastníků po prohlídce firmy. Tachovská firma je jediným výrobním místem výrobce sportovního zboží LEKI. Nakupovány jsou hliníkové tyče a plastové pelety. Ve firmě jsou tyče zpracovány do kuželovitého tvaru, zkráceny, odstraněny ostřiny, broušeny, galvanicky zpracovány, opatřeny práškovým nástřikem, lakovány až sedmkrát nanesen sítotisk a jsou montovány do konečných lyžařských nebo nordic walking holí. Kromě klasických standardních materiálů je u LEKI mimo jiné zpracováván také korek vstřikováním. Majitelka firmy, paní Waltraud Lenhart, si nenechala ujít příležitost účastníky osobně pozdravit a pozvala po prohlídce firmy ke společnému „get-together".


Zpět
Mapa
Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Archiv článků
Ikona

Naše projekty

Výroční konference Evropského regionu

Výroční konference Evropského regionu

Dobrá praxe v komunitně vedeném místním rozvoji obcí a měst

Vánoční soutěž

Vánoční soutěž

Namalujte, vytvořte, zinscenujte, ... tradiční i netradiční zvyky v Evropském regionu

Soutež "Vesnice ERDV 2018"

Soutež "Vesnice ERDV 2018"

Přehled vítězných obcí

Třetí ročník středoškolské soutěže ERDV

Třetí ročník středoškolské soutěže ERDV

Návrh uměleckého díla charakterizující Evropský region Dunaj-Vltava

Poznávací cesty starostů

Poznávací cesty starostů

Ukázky příkladů dobré praxe z obcí v Evropském regionu

Evropský den jazyků

Evropský den jazyků

Slavíme v Evropském regionu

Mezinárodní den seniorů

Mezinárodní den seniorů

Evropský region přispěl svou účastí

Čistý Evropský region Dunaj-Vltava

Čistý Evropský region Dunaj-Vltava

Akce na podporu čistého životního prostředí

Best Business Award 2018

Best Business Award 2018

Informace o Best Business Award

Vaříme dobře

Vaříme dobře

Chutě Evropského regionu

28 jednodenních výletů

28 jednodenních výletů

Na kole po Evropském regionu

Průvodce vysokými školami

Průvodce vysokými školami

Příručka o vysokých školách v Evropském regionu

Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Mapa kompetencí

Mapa kompetencí

Zaregistrujte svou organizaci a vyhledejte partnera pro spolupráci

Dunaj-Vltava-Magazín

Dunaj-Vltava-Magazín

Události z Evropského regionu

Energy Future Tour 2018

Energy Future Tour 2018

Mladí výzkumníci po stopách energie budoucnosti