14. 12. 2016
Vysoké školy Průmysl 4.0

V rámci cyklu „Zaměřeno na projekty v oblasti vysokého školství a výzkumu“ jsou představovány přeshraniční projekty z Evropského regionu Dunaj-Vltava.

Big Data, tedy velké množství dat, hrají dnes velkou roli v celé řadě oblastí, ať už v průmyslu, kde jsou data produkována při strojové výrobě, v sociálních sítích na internetu nebo také finanční data vznikající při elektronickém platebním styku.

Ukládání dat je dnes výhodnější, k dispozici jsou stále větší výpočetní kapacity. Zatím však není samozřejmostí, že se shromážděná data také vyhodnocují, protože k tomu jsou potřeba velké výpočetní kapacity a také odborníci s odpovídajícím Know how. Takoví odborníci na Big Data pracují v Technologickém kampusu v Grafenau. Dr. Robert Hable vyvíjí se svým týmem algoritmy, které mají například malým a středním firmám umožnit vyhodnocovat vlastní data. To pak umožní například předvídat problémy ve výrobě nebo výhledově plánovat údržbu strojů, protože z dat je možné vyčíst ten správný čas pro potřebný servis.

Pane Dr. Hable, projekt, který realizujete společně s Technologickým centrem Písek a Jihočeskou hospodářskou komorou, se jmenuje „Mezinárodní centrum Big Data Východní Bavorsko – jižní Čechy". Jakou roli v něm vlastně hrají partneři projektu.

Základní myšlenkou projektu je propojení kompetencí přes hranice zemí. V Technologickém centru Písek sídlí jedno z nejmodernějších výpočetních center v Česku, sloužící pro ukládání dat, v Grafenau pracují odborníci na oblast datové analýzy. Díky spolupráci se Znalostní platformou Kooperace vysokých škol Evropského regionu Dunaj-Vltava jsme vlastně Technologické centrum Písek objevili. Žádný z projektových partnerů by nemohl nabídnout stejné podmínky pro ukládání a zpracování dat. Díky tomuto projektu bude v budoucnu možné realizovat ve spolupráci s firmami v příhraničním regionu skutečné projekty v oblasti Big Data. Do projektu jsme zapojili několik bavorských a českých firem – proto také spolupracujeme s Jihočeskou hospodářskou komorou a IHK Dolní Bavorsko, jejich data budou vzorově zpracována a výsledky zveřejněny jako příklady dobré praxe. Navíc vzniknou v Grafenau a v Písku demonstrační laboratoře pro širokou veřejnost.

Evropský dotační program Interreg usiluje o posílení příhraničního regionu. Na bavorské straně je do projektu vložen téměř milion eur. Jaký konkrétní užitek to přinese pro obyvatele bavorsko-českého příhraničí?

Užitek se projeví především u malých a středních podniků ve venkovském prostředí. Ti si nemohou sami dovolit najmout odborníky na oblast Big Data, ačkoli jsou nuceni držet krok s vývojem a digitalizací, aby obstáli v konkurenčním prostředí. Firmy často disponují velkými databázemi, zacházejí však s nimi spíše jako s „odpadním materiálem" a dále je nevyužívají. Díky spolupráci s Technologickým centrem Písek bude možné spolu s firmami v příhraničí realizovat dlouhodobé projekty Big Data.

Firmám tento projekt navíc umožní rozvíjet vlastní kompetence v oblasti Big Data, v Grafenau i v Písku budou totiž organizována školení v příslušném národním jazyce.

Proč se vlastně zaměřujete na spolupráci se sousedními zeměmi, ve sféře výzkumu a vědy by přece bylo možné spolupracovat také s asijskými nebo americkými státy?

Pokud nebudeme se sousedními zeměmi spolupracovat my v Grafenau, tak kdo? Oba regiony mají podobné podmínky a díky spolupráci můžeme mnohem lépe obstát vůči konkurenci. Přeshraniční spolupráce má v každém případě smysl, právě v případě Technologického centra Písek se můžeme skvěle doplňovat. Kromě toho je také velkou předností, že se můžeme setkávat i osobně.

Jak probíhá spolupráce s českými partnery? Jsou mezi vámi kulturní rozdíly?

Spolupráce i vzájemné dorozumívání fungují překvapivě dobře. Komunikujeme mezi sebou anglicky nebo dokonce německy, protože někteří z našich českých kolegů mluví velmi dobře německy. Pravděpodobně tomu napomáhá i to, že je spolupráce pro obě strany přínosná a proto je tu i velká motivace. Jistě by se našly i nějaké kulturní odlišnosti, například pohostinnost je v Česku opravdu velká a i po konferenci si účastníci ještě společně zajdou na pivo. Když se však na to zeptám svého indického kolegy, říká, že osobně nevidí vůbec žádné rozdíly v našich mentalitách. Je to tedy také otázka perspektivy, kterou se díváme.


Zpět
Mapa
Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Archiv článků
Ikona

Poznej Evropský region

28 barokních kulturních pokladů

28 barokních kulturních pokladů

28 barokních kulturních pokladů

Místní poklady

Místní poklady

Tradice, kterou nelze uložit do muzea

Videoprezentace některých vysokých škol

Videoprezentace některých vysokých škol

Studenti ukazují, co je populární Vysoké školy v regionu tří zemí nyní také v obraze a zvuku

Série podcastů o zdravotní péči

Série podcastů o zdravotní péči

Průvodce vysokými školami

Průvodce vysokými školami

Příručka o vysokých školách v Evropském regionu

Best Practice Projekty

Best Practice Projekty

Z oblasti vysokoškolského vzdělávání

Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Fotobanka ERDV

Fotobanka ERDV

Fotografie k širokému užití

28 hradů a zámků

28 hradů a zámků

Objevte výjimečnou památku

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

Výlety napříč Evropským regionem

28 nejhezčích jednodenních výletů

28 nejhezčích jednodenních výletů

Na kole skrz Evropský region

28 tradičních receptů

28 tradičních receptů

Vaříme s Evropským regionem

TIPY na muzea a galerie

TIPY na muzea a galerie

Mnohostranná nabídka

Vaříme dobře

Vaříme dobře

Chutě Evropského regionu

Dvoujazyčnost v ERDV

Dvoujazyčnost v ERDV

Naše nabídka

Glosář

Glosář

Glosář

Moderní obce

Moderní obce

Hovoříme o příkladech digitalizace

Databanka obcí

Databanka obcí

Celkový přehled všech obcí po celém regionu ERDV

Inspirace k moderní obci

Inspirace k moderní obci

Příklady digitalizace online