25. 09. 2018
Výzkum a inovace Vysoké školy Energie Lidé a společnost Dolní Rakousko

V srpnu se uskutečnil třetí ročník Energy Future Tour. Během pětidenní exkurze se jedenáct mladých studentů seznámilo s velkým množstvím inovativních řešení v oblasti energií a energetiky.

Akce Energy Future Tour Evropského regionu Dunaj-Vltava byla zahájena v sídle agentury Energie- und Umweltagentur NÖ (eNu). Jednatel této agentury Dr. Herbert Greisberger přivítal jedenáct účastníků z osmi zemí: „Dolní Rakousko je v mezinárodním měřítku považováno za vzorový region energetické změny. Výměna s jinými regiony je naším impulsem a motivací, jak se dál důsledně věnovat úsporám energií a budování zdrojů obnovitelné energie." Energy Future Tour se uskutečnila už potřetí, aby dále posílila evropskou spolupráci. V popředí akce přitom nestálo pouhé seznámení se s řešeními, která využívají obnovitelné energie, ale také vzájemné propojení účastníků pro další rozvoj vize budoucnosti bez CO2 v regionech, odkud účastníci pocházejí.

Vyvrcholením celé Tour byla návštěva Jaderné elektrárny v Zwentendorfu, která nebyla nikdy uvedena do provozu. 5. listopadu 1978 se většina rakouské veřejnosti rozhodla vyjádřit své „ne" jaderné energii. Zrodilo se tak hnutí zaměřené proti jaderné energii a v letošním roce si připomíná 40. výročí. Skutečnost, že výroba energie funguje také s trvalou udržitelností a chrání klima, zjistili účastníci během návštěv mnoha podniků. Oba dolnorakouské partnerské regiony sdružené v ERDV, Most- a Waldviertel, vykazují vysokou hustotu energetických zařízení na bázi obnovitelných energií.

V Dolním Rakousku byly dány mantinely směrem k energetické změně už před mnoha lety. Od roku 2015 se může 100 procent poptávky elektrické energie pokrývat z obnovitelných zdrojů. A přibližně před rokem stanovil dolnorakouský zemský sněm další krok směrem k udržitelné energetické budoucnosti. Díky novele stavebního řádu bude v novostavbách od ledna 2019 zakázána integrace kotlů na topné oleje. Současně s tím jsou připraveny atraktivní dotace, které usnadní přechod na obnovitelné energie.

Foto: jednatel Herbert Greisberger (3. zleva) přivítal mezinárodní hosty letošní Energy Future Tour.

Fotodokumentace: eNu/Hebe

www.enu.at


Zpět
Mapa
Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Archiv článků
Ikona

Naše projekty

Odborná konference Evropského regionu

Odborná konference Evropského regionu

V rámci akce "Jižní Čechy hostem v Linci"

Jubileum 30 let pádu železné opony

Jubileum 30 let pádu železné opony

Aktivity z Evropského regionu

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

Výlety pro pěší po Evropském regionu

Fotosoutěž 2019

Fotosoutěž 2019

Fot'te a zasílejte Vaše nejhezčí místo

28 jednodenních výletů

28 jednodenních výletů

Na kole po Evropském regionu

Vaříme dobře

Vaříme dobře

Chutě Evropského regionu

Průvodce vysokými školami

Průvodce vysokými školami

Příručka o vysokých školách v Evropském regionu

Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Dunaj-Vltava-Magazín

Dunaj-Vltava-Magazín

Události z Evropského regionu