27. 11. 2018
Lidé a společnost

Ve čtvrtek 22. listopadu 2018 se v Plzni konalo již 3. partnerské fórum v rámci projektu Horní Falc a Plzeňský kraj – společně ve středu Evropy.

Pozvání hejtmana Josefa Bernarda na konferenci přijala generální konzulka ČR v Mnichově Kristina Larischová, vládní prezident Horní Falce Axel Bartelt a předseda Krajského zemského sněmu Horní Falce Franz Löffler, který je zároveň také členem Prezidia Evropského regionu Dunaj – Vltava. Konference se za Plzeňský kraj zúčastnil také další člen Prezidia ERDV Ivo Grüner.

Společné setkání zahájil hejtman Josef Bernard, který se zmínil nejen o historii obou států, která poznamenala vzájemné vztahy, ale také uvedl příklady, jak se díky spolupráci posunulo například fungování záchranných složek v pohraničí. Vládní prezident Horní Falce Axel Bartelt kromě jiného připomněl výročí, které nás příští rok čeká, a to 30 let od pádu železné opony.

Mezi společná témata patřila například digitalizace, společná propagace kulturních akcí na obou stranách hranice nebo aktuální stav čerpání programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 201-2020.

Na konferenci předávali své zkušenosti také zástupci Kraje Vysočina. Tématem jejich prezentace bylo využití místní Agendy 21 v přeshraniční spolupráci či představení projektu ConNat. O aktuálním vývoji v Evropském regionu Dunaj – Vltava poskytla informace vedoucí kanceláře ERDV Romana Sadravetz.

Spolupráce mezi Plzeňským krajem a Horní Falcí se datuje již od roku 2001. Současný projekt je v pořadí již pátým společným počinem mezi oběma partnery. Jedná se o tříletý kooperační projekt, který je spolufinancován z prostředků EU v rámci Programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2014 – 2020.

Hlavním přínosem těchto projektů bylo a je rozvíjení přeshraničních kooperačních struktur a řešení aktuálních otázek a problémů tohoto společného prostoru s cílem přispět k jeho trvale udržitelnému rozvoji. Současný projekt také podporuje spolupráci obou regionů v oblasti hospodářství, regionálního rozvoje, kultury, životního prostředí, dopravy či vzdělávání a zdravotnictví. Plzeňský kraj i Horní Falc mají i v následujících letech zájem v této velmi úspěšné spolupráci pokračovat.


Zpět
Mapa
Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Archiv článků
Ikona

Naše projekty

28 tradičních receptů

28 tradičních receptů

Vaříme s Evropským regionem Dunaj-Vltava

Odborná konference Evropského regionu

Odborná konference Evropského regionu

V rámci akce "Jižní Čechy hostem v Linci"

Jubileum 30 let pádu železné opony

Jubileum 30 let pádu železné opony

Aktivity z Evropského regionu

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

Výlety pro pěší po Evropském regionu

Fotosoutěž 2019

Fotosoutěž 2019

Fot'te a zasílejte Vaše nejhezčí místo

28 nejhezčích jednodenních výletů

28 nejhezčích jednodenních výletů

Na kole po Evropském regionu

Vaříme dobře

Vaříme dobře

Chutě Evropského regionu

Průvodce vysokými školami

Průvodce vysokými školami

Příručka o vysokých školách v Evropském regionu

Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Dunaj-Vltava-Magazín

Dunaj-Vltava-Magazín

Události z Evropského regionu