27. 11. 2018
Lidé a společnost Horní Falc Kraj Vysočina Plzeňský kraj

Ve čtvrtek 22. listopadu 2018 se v Plzni konalo již 3. partnerské fórum v rámci projektu Horní Falc a Plzeňský kraj – společně ve středu Evropy.

Pozvání hejtmana Josefa Bernarda na konferenci přijala generální konzulka ČR v Mnichově Kristina Larischová, vládní prezident Horní Falce Axel Bartelt a předseda Krajského zemského sněmu Horní Falce Franz Löffler, který je zároveň také členem Prezidia Evropského regionu Dunaj – Vltava. Konference se za Plzeňský kraj zúčastnil také další člen Prezidia ERDV Ivo Grüner.

Společné setkání zahájil hejtman Josef Bernard, který se zmínil nejen o historii obou států, která poznamenala vzájemné vztahy, ale také uvedl příklady, jak se díky spolupráci posunulo například fungování záchranných složek v pohraničí. Vládní prezident Horní Falce Axel Bartelt kromě jiného připomněl výročí, které nás příští rok čeká, a to 30 let od pádu železné opony.

Mezi společná témata patřila například digitalizace, společná propagace kulturních akcí na obou stranách hranice nebo aktuální stav čerpání programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko Cíl EÚS 201-2020.

Na konferenci předávali své zkušenosti také zástupci Kraje Vysočina. Tématem jejich prezentace bylo využití místní Agendy 21 v přeshraniční spolupráci či představení projektu ConNat. O aktuálním vývoji v Evropském regionu Dunaj – Vltava poskytla informace vedoucí kanceláře ERDV Romana Sadravetz.

Spolupráce mezi Plzeňským krajem a Horní Falcí se datuje již od roku 2001. Současný projekt je v pořadí již pátým společným počinem mezi oběma partnery. Jedná se o tříletý kooperační projekt, který je spolufinancován z prostředků EU v rámci Programu přeshraniční spolupráce Česká republika – Svobodný stát Bavorsko 2014 – 2020.

Hlavním přínosem těchto projektů bylo a je rozvíjení přeshraničních kooperačních struktur a řešení aktuálních otázek a problémů tohoto společného prostoru s cílem přispět k jeho trvale udržitelnému rozvoji. Současný projekt také podporuje spolupráci obou regionů v oblasti hospodářství, regionálního rozvoje, kultury, životního prostředí, dopravy či vzdělávání a zdravotnictví. Plzeňský kraj i Horní Falc mají i v následujících letech zájem v této velmi úspěšné spolupráci pokračovat.


Zpět
Mapa
Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Archiv článků
Ikona

Naše projekty

Výroční konference Evropského regionu

Výroční konference Evropského regionu

Dobrá praxe v komunitně vedeném místním rozvoji obcí a měst

Soutež "Vesnice ERDV 2018"

Soutež "Vesnice ERDV 2018"

Přehled vítězných obcí

Třetí ročník středoškolské soutěže ERDV

Třetí ročník středoškolské soutěže ERDV

Návrh uměleckého díla charakterizující Evropský region Dunaj-Vltava

Poznávací cesty starostů

Poznávací cesty starostů

Ukázky příkladů dobré praxe z obcí v Evropském regionu

Evropský den jazyků

Evropský den jazyků

Slavíme v Evropském regionu

Vaříme dobře

Vaříme dobře

Chutě Evropského regionu

28 jednodenních výletů

28 jednodenních výletů

Na kole po Evropském regionu

Průvodce vysokými školami

Průvodce vysokými školami

Příručka o vysokých školách v Evropském regionu

Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Mapa kompetencí

Mapa kompetencí

Zaregistrujte svou organizaci a vyhledejte partnera pro spolupráci

Dunaj-Vltava-Magazín

Dunaj-Vltava-Magazín

Události z Evropského regionu