21. 12. 2016
Výzkum a inovace Horní Falc Horní Rakousko Jihočeský kraj

EU podporuje výzkumný projekt mezi Řeznem a Českými Budějovicemi

Metabolismus představuje základ všech životně důležitých procesů v těle. Během metabolismu vznikají vedlejší produkty, tak zvané metabolity. Některé z nich jsou již známy jako markery nemocí, jiné jsou pro vědu doposud velkou záhadou. Tým Institutu funkcionální genomiky na řezenské univerzitě se nyní společně s českými projektovými partnery z Biologického centra v Českých Budějovicích vydávají metabolomity hledat. Umožnilo to kladné rozhodnutí Monitorovacího výboru. Ten na svém jednání ve dnech 13./14. prosince 2016 rozhodl o podpoře projektu „Česko-bavorské metabolomické sdružení" z prostředků evropského programu přeshraniční spolupráce "Cíl EÚS".

Kolébkou této kooperace je znalostní platforma „Výzkum & inovace" Evropského regionu Dunaj-Vltava. Prvním viditelným výsledkem bylo založení „Donau-Vltava consortium for metabolomic status and health". Vedle řezenských a českobudějovických výzkumných zařízení je členem tohoto trilaterálního sdružení ERDV Univerzita Johanna Keplera v Linci.

Znalostní platforma pečovala o projekt také během dvouleté přípravné fáze „Česko-bavorského metabolomického sdružení", doprovázela tak projekt od definice tématu přes hledání vhodných partnerů až k přezkoumání financování. V závěru pomohla vypracovat a podat projektovou žádost.

Vědci z Řezna a Českých Budějovic obdrží tedy více než jeden milion eur, aby mohli do roku 2019 zkoumat metabolity a vyvinout mj. technologie, které by umožnily lepší diagnózy a sledování průběhu onkologických onemocnění a které by vedly ke snížení nežádoucích vedlejších účinků. Za tímto účelem vědci otevřou své laboratoře pro své přeshraniční partnery. Laboratorní vybavení, pořízené v rámci projektu, budou čeští a bavorští vědci užívat společně. Díky koordinovanému dalšímu vývoji obou pracovišť a propojení jejich dosavadních odborných zkušeností se Česko-bavorské metabolomické sdružení stává cenným partnerem regionálního zdravotnického průmyslu. Zároveň zvyšuje atraktivitu vzdělávacích lokalit Řezno a České Budějovice jak pro studenty tak i mladé vědce.


Zpět
Mapa
Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Archiv článků
Ikona

Naše projekty

Poznávací cesty starostů

Poznávací cesty starostů

Ukázky příkladů dobré praxe z obcí v Evropském regionu

Letní soutěž

Letní soutěž

Zasoutěžte si s Evropským regionem!

Vaříme dobře

Vaříme dobře

Chutě Evropského regionu

28 jednodenních výletů

28 jednodenních výletů

Na kole po Evropském regionu

Průvodce vysokými školami

Průvodce vysokými školami

Příručka o vysokých školách v Evropském regionu

Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Mapa kompetencí

Mapa kompetencí

Zaregistrujte svou organizaci a vyhledejte partnera pro spolupráci

Dunaj-Vltava-Magazín

Dunaj-Vltava-Magazín

Události z Evropského regionu

Best Business Award 2018

Best Business Award 2018

Informace o Best Business Award