21. 12. 2016
Výzkum a inovace Horní Falc Horní Rakousko Jihočeský kraj

EU podporuje výzkumný projekt mezi Řeznem a Českými Budějovicemi

Metabolismus představuje základ všech životně důležitých procesů v těle. Během metabolismu vznikají vedlejší produkty, tak zvané metabolity. Některé z nich jsou již známy jako markery nemocí, jiné jsou pro vědu doposud velkou záhadou. Tým Institutu funkcionální genomiky na řezenské univerzitě se nyní společně s českými projektovými partnery z Biologického centra v Českých Budějovicích vydávají metabolomity hledat. Umožnilo to kladné rozhodnutí Monitorovacího výboru. Ten na svém jednání ve dnech 13./14. prosince 2016 rozhodl o podpoře projektu „Česko-bavorské metabolomické sdružení" z prostředků evropského programu přeshraniční spolupráce "Cíl EÚS".

Kolébkou této kooperace je znalostní platforma „Výzkum & inovace" Evropského regionu Dunaj-Vltava. Prvním viditelným výsledkem bylo založení „Donau-Vltava consortium for metabolomic status and health". Vedle řezenských a českobudějovických výzkumných zařízení je členem tohoto trilaterálního sdružení ERDV Univerzita Johanna Keplera v Linci.

Znalostní platforma pečovala o projekt také během dvouleté přípravné fáze „Česko-bavorského metabolomického sdružení", doprovázela tak projekt od definice tématu přes hledání vhodných partnerů až k přezkoumání financování. V závěru pomohla vypracovat a podat projektovou žádost.

Vědci z Řezna a Českých Budějovic obdrží tedy více než jeden milion eur, aby mohli do roku 2019 zkoumat metabolity a vyvinout mj. technologie, které by umožnily lepší diagnózy a sledování průběhu onkologických onemocnění a které by vedly ke snížení nežádoucích vedlejších účinků. Za tímto účelem vědci otevřou své laboratoře pro své přeshraniční partnery. Laboratorní vybavení, pořízené v rámci projektu, budou čeští a bavorští vědci užívat společně. Díky koordinovanému dalšímu vývoji obou pracovišť a propojení jejich dosavadních odborných zkušeností se Česko-bavorské metabolomické sdružení stává cenným partnerem regionálního zdravotnického průmyslu. Zároveň zvyšuje atraktivitu vzdělávacích lokalit Řezno a České Budějovice jak pro studenty tak i mladé vědce.


Zpět
Mapa
Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Archiv článků
Ikona

Naše projekty

Vaříme dobře

Vaříme dobře

Chutě Evropského regionu

28 jednodenních výletů

28 jednodenních výletů

Na kole po Evropském regionu

Průvodce vysokými školami

Průvodce vysokými školami

Příručka o vysokých školách v Evropském regionu

Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Mapa kompetencí

Mapa kompetencí

Zaregistrujte svou organizaci a vyhledejte partnera pro spolupráci

Dunaj-Vltava-Magazín

Dunaj-Vltava-Magazín

Události z Evropského regionu

Energy Future Tour 2018

Energy Future Tour 2018

Hledají se účastníci!

Best Business Award 2018

Best Business Award 2018

Informace o Best Business Award