16. 10. 2018
Lidé a společnost

Pod heslem „Děti se setkávají se seniory“ pozval spolek Evropský region Dunaj-Vltava 27. září 2018, kdy panovalo nádherné časně podzimní slunečné počasí, hosty na závěrečnou slavnost „Bavorsko-české dětské akademie“.

Společné posezení u kávy a sladkého pečiva zpestřila napínavá zábava: Na programu bylo losování vítězů atraktivních balíčků s přeshraničními specialitami, které v průběhu celého roku tvořily společnými silami české a německé děti.

Závěrečná slavnost byla vyvrcholením celého projektu „Bavorsko-česká dětská akademie. Společné objevování regionálních produktů", který byl realizován ve spolupráci s Krajským úřadem Jihočeského kraje.

Cílem projektu bylo přiblížit dětem a mládeži při různých akcích a výletech různorodost řemesel a kulinářství na obou stranách hranice a probudit v nich vědomí pospolitosti přes hranice zemí. A co může motivovat víc, než společně vytvořený produkt, který je na konci představen veřejnosti a od obalu až po obsah reprezentuje společnou myšlenku? Závěrečná slavnost, na kterou byli pozváni senioři z okresu Freyung-Grafenau, pak propojila svět dětí se světem dospělých.

Projekt začal už na jaře návštěvou třídy z Gymnázia v Českých Budějovicích, která na pozvání spolku Evropský region Dunaj-Vltava přijela do Evropského domu ve Freyungu. Po krátkém uvítání a pohoštění bavorskými preclíky a domácím jablečným moštem vytvořili děti nejprve obaly pro balíčky specialit: S velkým soustředěním se skládalo, razítkovalo, polepovalo, malovalo a vznikly také návrhy pro společné dvoujazyčné logo. Děti naplnily balíčky různými domácími marmeládami a společně s místní producentkou pak uvařily k obědu skvělé těstoviny. Svůj výlet děti úspěšně zakončily návštěvou na statku s chovem alpak.

Program pak pokračoval výletem dětí z třídy 4a základní školy Hinterschmiding, kteří přijeli na jaře zpracovávat vlnu na statek v Bošicích nedaleko Vimperka. Děti z vlny vyráběly malé předměty pro štěstí. V Netradiční tkalcovně paní Jiřičkové je nejprve čekala malá exkurze na téma ruční tkalcovství, kde mohly sledovat zpracování vlny až po výrobu koberce. Pak už na děti čekalo lahodné občerstvení z místních specialit, jako jsou zelné placky a koláčky. Největší nadšení vzbudila procházka pastvinami k ovcím, alpakám a oslům. Nakonec byly filcové výrobky pro štěstí opatřeny cedulkami se jmény dětí a vloženy do balíčků.

V létě projekt pokračoval: V rámci letního prázdninového programu okresní mládežnické organizace Kreisjugendring Freyung-Grafenau vyráběly děti z přísad, které jim dal k dispozici regionální výrobce mýdel, například z hydroxidu sodného, kyseliny citronové, škrobu a mnoha pestrých barev voňavé kuličky do koupele, které obohatily přeshraniční balíčky o další regionální specialitu. Další krásné aktivity, jako např. typické hry z Bavorska a Čech a skvělé občerstvení, dovršily vzrušující den plný přeshraničních zážitků.

Konečně také profesionální grafik zpracoval návrhy loga, které připravila první skupina dětí, a vytvořil dvoujazyčnou nálepku, která byla umístěna na balíčky. Stylizovaná sklenička marmelády, srdce, vlajky Bavorska a Česka a dvoujazyčný nápis výstižně ztvárňují přeshraniční myšlenku „Bavorsko-české dětské akademie. Toto logo ozdobí také informační brožurku, která zprostředkuje veřejnosti podrobnosti o celém projektu.

Mimořádnou pochvalu si zaslouží všechny děti, které se s velkou motivací podílely na projektu a díky své otevřenosti dokázaly naplnit myšlenku přeshraničního soužití. Velmi děkujeme také místním producentům z obou zemí, kteří umožnili dětem v rámci Bavorsko-české dětské akademie realizovat její motto „společné objevování regionálních produktů".


Zpět
Mapa
Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Archiv článků
Ikona

Naše projekty

Výroční konference Evropského regionu

Výroční konference Evropského regionu

Dobrá praxe v komunitně vedeném místním rozvoji obcí a měst

Vánoční soutěž

Vánoční soutěž

Malovali jste a tvořili, ...tradiční i netradiční zvyky v Evropském regionu

Soutež "Vesnice ERDV 2018"

Soutež "Vesnice ERDV 2018"

Přehled vítězných obcí

Třetí ročník středoškolské soutěže ERDV

Třetí ročník středoškolské soutěže ERDV

Návrh uměleckého díla charakterizující Evropský region Dunaj-Vltava

Poznávací cesty starostů

Poznávací cesty starostů

Ukázky příkladů dobré praxe z obcí v Evropském regionu

Evropský den jazyků

Evropský den jazyků

Slavíme v Evropském regionu

Mezinárodní den seniorů

Mezinárodní den seniorů

Evropský region přispěl svou účastí

Čistý Evropský region Dunaj-Vltava

Čistý Evropský region Dunaj-Vltava

Akce na podporu čistého životního prostředí

Best Business Award 2018

Best Business Award 2018

Informace o Best Business Award

Vaříme dobře

Vaříme dobře

Chutě Evropského regionu

28 jednodenních výletů

28 jednodenních výletů

Na kole po Evropském regionu

Průvodce vysokými školami

Průvodce vysokými školami

Příručka o vysokých školách v Evropském regionu

Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Mapa kompetencí

Mapa kompetencí

Zaregistrujte svou organizaci a vyhledejte partnera pro spolupráci

Dunaj-Vltava-Magazín

Dunaj-Vltava-Magazín

Události z Evropského regionu

Energy Future Tour 2018

Energy Future Tour 2018

Mladí výzkumníci po stopách energie budoucnosti