25. 10. 2018
Lidé a společnost Horní Falc Dolní Bavorsko Horní Rakousko Kraj Vysočina Plzeňský kraj Dolní Rakousko Jihočeský kraj

V Jihlavě (Kraj Vysočina) proběhla ve středu 24. 10. 2018 výroční Konference dobré praxe v komunitně vedeném místním rozvoji obcí a měst v prostoru Evropského regionu Dunaj Vltava (ERDV). Kraj Vysočina jako předsednický region ERDV představil aktivity a výstupy předsednického tématu „ERDV jako aktivní a soudržný region“. Ocenění v mezinárodní soutěži „Vesnice ERDV“ převzala vítězná obec Langau (Dolní Rakousko).

Zástupci sedmi regionů Evropského regionu Dunaj-Vltava se setkali v Jihlavě na téma komunitně vedeného místního rozvoje obcí a měst. Předsedající region ERDV pro rok 2018 seznámil přítomné s aktivitami a výstupy tématu „ERDV jako aktivní a soudržný region". „Jednou z aktivit, kterou zorganizoval ERDV pod vedením Kraje Vysočina, byly dvě poznávací cesty starostů po příkladech dobré praxe v komunitním rozvoji malých obcí na svém území. Přibližně 40 účastníků obou cest se tak mělo možnost v 11 obcích ERDV seznámit s příklady dobré praxe v oblasti oživování center obcí, podpory místních obchodů a sociálních služeb na venkově, podpory dobrovolnictví, výsadby zeleně, sousedské výpomoci či pokrytí vysokorychlostním internetem. Se zástupci evropských institucí jsme v Bruselu jednali o budoucnosti a směřování ERDV. Rovněž jsme se věnovali akcím pro veřejnost, jako byl Čistý ERDV, Evropský den jazyků, Den seniorů či Den sousedů. Velmi úspěšně hodnotím mezinárodní soutěž „Vesnice ERDV 2018" či mezinárodní uměleckou soutěž pro studenty středních škol. Věřím, že aktivitám, kterým se Evropský region Dunaj-Vltava pod vedením Kraje Vysočina věnoval a věnuje, mají smysl a významně se podílí na pozitivním hospodářském a společenském vývoji ERDV", shrnuje Pavel Pacal, náměstek hejtmana Kraje Vysočina, předsedající ERDV.

Jak pracovat pro obec, aby to mělo smysl? Jak zamezit odlivu lidí z venkovského regionu? I tyto otázky řešila panelová diskuze, která byla dalším bodem programu této mezinárodní konference. Na téma komunitního rozvoje diskutovali starostové obcí z území ERDV.

Závěr konference patřil mezinárodní soutěži „Vesnice ERDV 2018", jejímž vítězem se stala obec Langau (Dolní Rakousko). Zástupci obce Langau převzali ocenění vyrobené dle návrhu Adély Čapkové, studentky Uměleckoprůmyslové akademie Světlá nad Sázavou (Kraj Vysočina), která vyhrála se svým návrhem „Křídla" mezinárodní uměleckou soutěž „Návrh uměleckého díla, které charakterizuje Evropský region Dunaj-Vltava".

 


Zpět
Mapa
Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Archiv článků
Ikona

Naše projekty

Výroční konference Evropského regionu

Výroční konference Evropského regionu

Dobrá praxe v komunitně vedeném místním rozvoji obcí a měst

Soutež "Vesnice ERDV 2018"

Soutež "Vesnice ERDV 2018"

Přehled vítězných obcí

Třetí ročník středoškolské soutěže ERDV

Třetí ročník středoškolské soutěže ERDV

Návrh uměleckého díla charakterizující Evropský region Dunaj-Vltava

Poznávací cesty starostů

Poznávací cesty starostů

Ukázky příkladů dobré praxe z obcí v Evropském regionu

Evropský den jazyků

Evropský den jazyků

Slavíme v Evropském regionu

Vaříme dobře

Vaříme dobře

Chutě Evropského regionu

28 jednodenních výletů

28 jednodenních výletů

Na kole po Evropském regionu

Průvodce vysokými školami

Průvodce vysokými školami

Příručka o vysokých školách v Evropském regionu

Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Mapa kompetencí

Mapa kompetencí

Zaregistrujte svou organizaci a vyhledejte partnera pro spolupráci

Dunaj-Vltava-Magazín

Dunaj-Vltava-Magazín

Události z Evropského regionu