06. 12. 2019
Zdravotnictví Lidé a společnost

Na třetí a závěrečné akci řady „Digital Health 2019“ v Softwareparku Hagenberg se více než 50 expertů věnovalo otázce: Které technologie nám v budoucnosti budou ulehčovat život?

Které technologie nám v budoucnosti budou ulehčovat život?

 

DI (FH) Thomas Kern, FH OÖ, ředitel Center of Excellence – TIMed Center, uvítal více než 50 účastníků a provázel odpolední část i jako moderátor.

Mag. Dr. Markus Mitterhumer, jednatel podniku intelligent motion GmbH, ve své přednášce podal přehled fungujících asistenčních systémů a jeden ze systémů předvedl na terapeutickém robotovi „hirob". Dále pak vysvětlil historii robotiky a nastínil také pohled do budoucnosti.

INTELIGENTNÍ SENZORIKA V CHYTRÝCH TEXTÍLIÍCH
DI (FH) Dr. Florian Eibensteiner je profesor pro Co-Design hardware a software na hornorakouské Vysoké škole odborné Hagenberg - FH OÖ Campus Hagenberg. Jeho výzkumný projekt EmSense – Embedded Sensor Platform for Automated Detection of Human Motion – se věnuje integraci inteligentní senzoriky do chytrých textílií. Pomocí „inteligentních ponožek" je tak například možná analýza chůze nebo tvar chodidla. Inteligentní oblečení rozpozná gesta a analyzuje pohyby. Na základě těchto dat pak můžou být adaptovány terapeutické plány a systémy včasného varování, například pro starší osoby.

ASISTIVNÍ ROBOTIKA – ZVYŠOVÁNÍ ŽIVOTNÍ ÚROVNĚ POMOCÍ INTELIGENTNÍCH A ADAPTIVNÍCH SYSTÉMŮ
Přednáška od DI Jakoba Zieglera, vědeckého pracovníka na Institutu Robotiky JKU Linec nabídla přehled aktuálního výzkumu asistenčních robotických systémů na JKU, detailně především k aktuálním vývojům aktivních ortéz a exoskeletů. Především poslední jmenované jsou v mezinárodním hledáčku, protože jejich nasazení by mělo vést ke zvýšení životní úrovně.
Simulátor invalidního vozíčku, rehabilitační robot, simulátor chůze nebo humanoidní robot – cílem asistenční robotiky je vývoj systému a metod k analýze pohybu, pohybové asistenci a rehabilitaci, přičemž jde o zlepšení tradičních technik a jejich doplnění inovativními komponenty.

Od roku 2019 se ERDV pod heslem „ERDV – prostor pro společnost 4.0" věnuje mimo jiné tématu „Nové technologie ve zdravotnictví".
Bližší informace: www.softwarepark-hagenberg.com

Foto: © Sara Aschauer

 

 


Zpět
Mapa
Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Archiv článků
Ikona

Poznej Evropský region

Průvodce vysokými školami

Průvodce vysokými školami

Příručka o vysokých školách v Evropském regionu

28 tradičních receptů

28 tradičních receptů

Vaříme s Evropským regionem

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

Výlety pro pěší po Evropském regionu

28 nejhezčích jednodenních výletů

28 nejhezčích jednodenních výletů

Na kole po Evropském regionu

Vaříme dobře

Vaříme dobře

Chutě Evropského regionu

Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Dunaj-Vltava-Magazín

Dunaj-Vltava-Magazín

Události z Evropského regionu