20. 09. 2017
Výzkum a inovace Vysoké školy Kooperace podniků Cestovní ruch Dolní Rakousko

LR Schwarz: Nová publikace k přeshraniční spolupráci ve zdravotnictví

St. Pölten (11.9.2017) Pět let úspěšné historie - taková je bilance Evropského regionu Dunaj-Vltava (ERDV) od svého založení v létě roku 2012. Lidé, kteří žijí na pomezí Rakouska, Německa a České republiky profitují z přeshraniční spolupráce především v oblasti zdravotnictví. Novou brožuru „ERDV jako místo pro zdraví" nyní představila zemská radní pro evropské záležitosti Barbara Schwarz a prezentovala ukázkové projekty z příslušných regionů.

Demografický vývoj, nedostatek ošetřovatelského personálu, úbytek odborných lékařů na venkově - tato a další témata zaměstnávají zdravotnictví do budoucna, a velmi silně se dotýkají především venkova. Pro partnery z Evropského regionu Dunaj-Vltava je nasnadě, že budou těmto výzvám čelit společnými silami. Nová brožura znalostní platformy Výzkum a inovace ukazuje, jak velký potenciál se skrývá ve spolupráci mezi zeměmi, jejich členské regiony vystupují jako společné místo pro zdraví.

Dolní Rakousko prezentuje v brožuře mimo jiné magisterský studijní obor „Digital Healthcare" FH St. Pölten, který lze studovat při zaměstnání. Za 4 semestry se studenti seznámí s informacemi k tématu inovace ve zdravotnictví a rovněž medicínsko-technická podpora prevence, diagnostiky, terapie a péče. Vedle rozmanité nabídky vzdělávání sází Dolní Rakousko v oblasti zdravotnictví především na prevenci. Z toho důvodu existuje iniciativa „Tut gut!" (Prospívá!), kterou založil Zdravotnický a sociální fond Dolního Rakouska (NÖ Gesundheits- und Sozialfonds) jako obsáhlý atraktivní vzdělávací a akční program pro obce, školky a školy.

Z přeshraničního zdravotního cestovního ruchu profitují po hospodářské stránce stále více také oba dolnorakouské partnerské regiony ERDV, kterými jsou Mostviertel a Waldviertel. „Nabízíme atraktivní nabídky wellness a fitness, vynikající kuchyni a v neposlední řadě půvabnou krajinu," zdůrazňuje zemská radní Schwarz.

O mezinárodní pozornost se v minulých letech postaral projekt „Healthacross in Practice". Nemocnici Landesklinikum Gmünd mají sice obyvatelé sousedních Českých Velenic téměř na dohled, ale ve vážných případech museli vážit cestu do 60 km vzdálené nemocnice na českém území. Nyní mohou využít zdravotnické služby, které jsou kousek za hranicí. Další kooperace ve zdravotnictví a především trilaterální vědecká výměna se stará o to, aby se Evropský region Dunaj-Vltava stal vzorem pro ostatní příhraniční regiony.

Brožuru „Gesundheitsstandort Europaregion Donau-Moldau / ERDV jako místo pro zdraví" lze získat u agentury Energie- und Umweltagentur NÖ, tel. +43 (0)2742 219 19.

Ke stažení: http://www.europaregion.org/dokumente/publikationen.html

Foto (v.l.n.r.): Landesrätin Barbara Schwarz, Prof. Monika Vyslouzil (FH
St. Pölten), Prof. Karl Ennsfellner (IMC FH Krems)

Foto Copyright: NLK Pfeiffer


Zpět
Mapa
Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Archiv článků
Ikona

Naše projekty

28 jednodenních výletů

28 jednodenních výletů

Na kole po Evropském regionu

Dunaj-Vltava-Magazín

Dunaj-Vltava-Magazín

Události z Evropského regionu

Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Mapa kompetencí

Mapa kompetencí

Zaregistrujte svou organizaci a vyhledejte partnera pro spolupráci