
„3,2,1 - Science Slam!“ bylo motto pondělního večera, kterým byl zahájen Týden udržitelnosti v Regensburgu 2022. Devět výzkumníků z regionu představilo svůj výzkum udržitelných témat v osmi vtipných příspěvcích.
Degginger, který byl kvůli varování před bouřkou využit jako náhradní místo za nádvoří Thon-Dittmer-Palais, byl zaplněn do posledního místa, když starostka Gertrud Maltz-Schwarzfischer, prezident Regensburské univerzity Prof. Dr. Udo Hebel a prezident OTH (Univerzity aplikovaných věd) Regensburg Prof. Dr. Ralph Schneider zahájili Týden udržitelnosti Regensburgu 2022 a poukázali na důležitou roli města, univerzity a OTH v udržitelném rozvoji Regensburgu. O hudební doprovod se postarala zpěvačka a skladatelka Ronja Künstler.
„3,2,1 - Science Slam!"
Pak už jeviště patřilo výhradně vědě. Regensburský moderátor Tobias H. Ostermeier a profesor Michael Sterner z OTH Regensburg společně provedli celým večerem a vytvořili příjemnou atmosféru pro slamery i diváky. Z Regensburgu přijeli Prof. Dr. Joachim Ruther (Anosmie v mikrosvětě - když už mimozemšťané necítí), PD Dr. Alfred (Jay) Weymouth (The world´s smallest rub), Emily Cameron (Výpadek proudu a rekonstrukce sítě), Prof. Dr. Werner Kunz (Chemie goes green) a také Leon Schumm a Falk Birett (Vodík - šampaňské energetického přechodu?). Z Vysoké školy aplikovaných věd v Landshutu přijely Barbara Poisl (Výzva k obratu v dopravě: OMEI OMEI OMEI) a Astrid Heindel (Šlapeme na plyn! S organickým odpadem k energetické nezávislosti!?) a publikum mělo tu čest přivítat také hosta z Plzně: Ing. František Mach, Ph.D. (Nature-inspired robots for a sustainable future).
Výherci vybraní publikem
Publikum sklidilo velký potlesk a aktivně se zapojilo do akce četnými dotazy na řečníky. Nakonec mohli diváci hlasovat online pro svého favorita. První místo obsadil Jay Weymouth, druhé Astrid Heindel a třetí Emily Cameron. Výherci obdrželi poukazy na volnočasové aktivity dle vlastního výběru v evropském regionu Dunaj-Vltava.
Science Slam byl společnou akcí města Regensburg, Sítě pro udržitelný rozvoj Univerzity Regensburg a OTH Regensburg, jakož i Evropského regionu Dunaj-Vltava (tématický management Horní Falc), který se zúčastnil v rámci svého financovaného projektu „Energie a digitalizace: zaměření na udržitelnost".