06. 07. 2021
Zdravotnictví Lidé a společnost

Primář Dr. Wolfgang Hulla, přednosta Ústavu klinické patologie a molekulární patologie Thermenregion, hodnotí s více než 20letou profesní zkušeností moderní vývoj svého oboru. Digitalizace – cesta od klasických mikroskopů po digitální diagnostiku – se nezastaví ani před patologií.

Primáři Dr. Wolfgangu Hullovi velmi záleží na tom, aby svým dílem přispěl k co možná nejlepšímu zapojení Dolního Rakouska jako součásti ERDV i v této oblasti a Dolní Rakousko úspěšně vstoupilo do nového věku digitální patologie. 

Co si máme představit pod projektem „HEAL NOW" a v čem spočívá váš úkol při jeho realizaci?
Projekt „HEAL NOW" má přispět k lepšímu propojení rakousko-maďarského příhraničí, a zajistit tak rovněž trvale co možná nejlepší zdravotní péči pro všechny občany. Tři stěžejní témata projektu tak spočívají v sestavení kooperační agendy, aby bylo možné spolupráci organizovat dlouhodobě a trvale udržitelně, v iniciativě bilaterální smlouvy o spolupráci zdravotnických záchranných služeb obou států za účelem zlepšení přednemocniční akutní péče a v rozvíjení spolupráce mezi nemocnicemi v Šoproni a ve Wiener Neustadtu. Kooperace mezi nemocnicemi má vzniknout v oboru (digitální) patologie, což spadá do mé sféry zájmu jako vedoucího patologie v dolnorakouské oblasti tématického regionu. Já sám pracuji pro projektový tým okolo iniciativy „Healthacross" – která je, jak známo, součástí ERDV – jako kontaktní osoba pro všechny odborné otázky přímo na místě a jsem rád, že se mohu této vynikající vize zúčastnit.

Proč vám tolik záleží na implementaci digitálního workflow v oblasti patologie a jak se tím změní pracovní postupy?
Digitální workflow začíná mikroskopickým skenováním, tedy digitalizací tkáňových řezů, čímž je zahájen proces patologické diagnostiky, která by „konvenčně" nebyla možná: bezprostředení výhodu představuje kompletní přehled a přímá srovnatelnost se speciálními a předběžnými vyšetřeními, vysoké optické rozlišení a neomezená „trvanlivost" digitálních řezů. Kromě toho si lze řezy „na jedno stisknutí tlačítka" vyměňovat online s kolegyněmi a kolegy a konzultovat je – bez ohledu na to, zda tito kolegové sedí ve vedlejší místnosti nebo byli do posuzování kritických případů zapojeni „referenční posuzovatelé" ze zahraničí. Tkáň ani digitální snímky přitom nemusejí opustit nemocnici. Jako třetí aspekt bych chtěl v této souvislosti také zmínit neustále klesající počet patoložek a patologů – digitalizace přispěje nejen k vyšší efektivitě a lepší kvalitě diagnostiky, ale i k zatraktivnění pracovního prostředí, které pro tento stěžejní medicínský obor nadchne mladé motivované kolegyně a kolegy.

Mohou z poznatků tohoto projektu profitovat i jiné regiony ERDV a pokud ano, jak?
V každém případě, ze zde získaných poznatků budou moci profitovat všechny (příhraniční) regiony. Díky rozpracování odborných medicínských, technických a právních aspektů lze tuto diagnostickou síť následně postupně rozšířit i na jiné regiony ERDV, ale i mimo region. Poznatky získané prostřednictvím tohoto projektu vytvoří základní předpoklady k tomu, aby bylo do realizace možné zahrnout i příslušné zákonné předpisy regionů a zemí.

 

Více informací na webových stránkách:

Iniciativy Healthacross: https://www.healthacross.at/

Projektu HEAL NOW: https://www.interreg-athu.eu/healnow/

Foto - portrét primáře Hully


Zpět
Mapa
Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Archiv článků
Ikona

Poznej Evropský region

Výroční konference ERDV

Výroční konference ERDV

Společně k moderní obci

Moderní obce

Moderní obce

Hovoříme o příkladech digitalizace

Databanka obcí

Databanka obcí

Celkový přehled všech obcí po celém regionu ERDV

Fotosoutěž 2021

Fotosoutěž 2021

Hledá se nejhezčí foto hradu či zámku

Průvodce vysokými školami

Průvodce vysokými školami

Příručka o vysokých školách v Evropském regionu

Best Practice Projekty

Best Practice Projekty

Z oblasti vysokoškolského vzdělávání

Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Fotobanka ERDV

Fotobanka ERDV

Fotografie k širokému užití

28 hradů a zámků

28 hradů a zámků

Objevte výjimečnou památku

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

Výlety napříč Evropským regionem

28 nejhezčích jednodenních výletů

28 nejhezčích jednodenních výletů

Na kole skrz Evropský region

28 tradičních receptů

28 tradičních receptů

Vaříme s Evropským regionem

Vaříme dobře

Vaříme dobře

Chutě Evropského regionu

Dvoujazyčnost v ERDV

Dvoujazyčnost v ERDV

Naše nabídka