08. 10. 2021
Zdravotnictví Cestovní ruch Lidé a společnost

Konference Evropského regionu Dunaj-Vltava (ERDV) proběhla ve spolupráci s novým předsednickým regionem Horní Falc. Konala se ve středu 6. října a stejně, jako celé jihočeské předsednictví, ji poznamenala koronavirová pandemie.

Z bezpečnostních důvodů byla opět formou videokonference a zapojilo se do ní přes 40 účastníků. Všichni se během jejího konání shodli na tom, že ani ztížené podmínky Jihočechy a Horní Falc neodradily a podařilo se zrealizovat mnoho zdařilých projektů, které přispěly k rozvoji všech členských regionů. Tato konference se uskutečnila i jako součást projektu podpořeného Fondem malých projektů z programu Interreg V-A Rakousko – Česká republika.

„Předsednictví Jihočeského kraje probíhalo od ledna 2020 do července 2021, poznamenala ho proto citelně koronavirová pandemie. I přes to, že prakticky nebylo možno se osobně potkávat a vyměňovat si zkušenosti, podařilo se mnoho zdařilých projektů, které mohou posloužit starostům všech obcí z obou stran hranice jako inspirace. Třeba v oblasti digitalizace služeb pro občany," nastínil náměstek hejtmana pro oblast venkova Pavel Hroch.

Prezident sněmu a zemský radní Horní Falce Franz Löffler zdůraznil, že: "Konference starostů ERDV velmi dobře ukázala, jak důležitá je digitalizace i v komunálním sektoru a jaké příležitosti nám otevírá. Zejména v oblasti zdravotní péče na venkově může využití moderních technologií, jako je telemedicína, zajistit dobrou prvotní lékařskou diagnózu, a proto pro nás toto téma v předsednickém roce 2021 hraje obzvláště důležitou roli."

Konkrétní příklad iniciativy Jihočeského kraje v rámci předsednictví ERDV uvedl Pavel Hroch volbu Vesnice roku ERDV 2020. „Vítězem se stala obec Groβschönau, která je proslulá zejména svými projekty zaměřenými na využití solární energie a my si od nich rádi vezmeme inspiraci. Ale ani naše obce nezůstávají se svými projekty pozadu. Obec Strmilov třeba zaujala projektem na informování občanů, obec Chlumany je průkopníkem v oblasti regionálních trhů, do kterých se zapojují místní občané, a město Jemnice zapojuje občany formou Participativního rozpočtu města" dodal náměstek hejtmana Hroch. Konferenci Společně k moderní obci zhodnotil jako velice úspěšnou a ocenil zejména přednášky pana Johanna Lefendy, vedoucího Hornorakouské akademie budoucnosti a paní Anny Schmaus-Klughammer z Fakulty European Campus Rottal-Inn v Deggendorfu za jejich zajímavé příspěvky k modernizaci a digitalizaci jak venkovského prostoru, tak zdravotnictví a telemedicíny.

Záznam z konference je Vám k dospozici níže.

Foto: ERDV

Prezentace Frau Schmaus-Klughammer (LLB hons) 1.19 MB
Prezentace Herr Dr. Lefenda 1.53 MB

Zpět
Mapa
Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Archiv článků
Ikona

Poznej Evropský region

Moderní obce

Moderní obce

Hovoříme o příkladech digitalizace

Databanka obcí

Databanka obcí

Celkový přehled všech obcí po celém regionu ERDV

Inspirace k moderní obci

Inspirace k moderní obci

Příklady digitalizace online

Průvodce vysokými školami

Průvodce vysokými školami

Příručka o vysokých školách v Evropském regionu

Best Practice Projekty

Best Practice Projekty

Z oblasti vysokoškolského vzdělávání

Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Fotobanka ERDV

Fotobanka ERDV

Fotografie k širokému užití

28 hradů a zámků

28 hradů a zámků

Objevte výjimečnou památku

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

Výlety napříč Evropským regionem

28 nejhezčích jednodenních výletů

28 nejhezčích jednodenních výletů

Na kole skrz Evropský region

28 tradičních receptů

28 tradičních receptů

Vaříme s Evropským regionem

TIPY na muzea a galerie

TIPY na muzea a galerie

Mnohostranná nabídka

Vaříme dobře

Vaříme dobře

Chutě Evropského regionu

Dvoujazyčnost v ERDV

Dvoujazyčnost v ERDV

Naše nabídka