15. 09. 2021
Průmysl 4.0 Lidé a společnost

Microsoft Showcase Schools je výběrový program pro školy, které mají za sebou proces digitální transformace a zapojují do běžné výuky nástroje a technologie jako jsou Office 365 Education, OneNote, Skype, Sway, Azure a Minecraft. Showcase Schools jsou inspirací pro ostatní, ukazují jim cestu, jakou se vydat, aby byla digitální transformace úspěšná, a propagují sebe a svou činnost na různých lokálních akcích. Odpovědi na otázky poskytl Mgr. Miroslav Kotlas – pedagog z Gymnázia Česká, České Budějovice.

Díky čemu se Vaše škola stala součástí programu Microsoft Showcase School?
Showcase School jsme se nestali ze dne na den. Je to v podstatě výsledek dlouhodobé práce a zapojování digitálních technologií do výuky. Někteří naši učitelé se zapojili nejprve do individuálního programu Microsoft Innovative Educator Expert. V rámci tohoto programu přinesli do škol celou řadu nápadů a inovací. Důležité bylo, že vedení školy bylo této vizi nakloněno. Postupem času jsme se stali školou, která je schopna ukazovat dalším školám úspěšné zapojení digitálních technologií do výuky, a to byl ten čas, kdy jsme mohli zažádat o vstup do programu Microsoft Showcase School.


Jak dlouho je již Vaše škola součástí programu a jaké výhody Vám účast v programu přinesla a přináší?
V programu jsme již 4 roky, přičemž benefitů je celá řada. Z finančních jsou to slevy či bezplatné přístupy k určitému softwaru. Mnohem cennější je ale pro nás kontakt s dalšími podobnými školami po celém světě a možnost nechat se od nich inspirovat. Každoročně Microsoft pořádá i setkání těchto škol. Naši zástupci tak byli například na setkání v Estonsku či Irsku, kde měli možnost navštívit místní školy a v průběhu několika dní sbírat podněty do výuky a fungování chodu školy.


Pomohla vyšší digitální vyspělost Vaší školy ke snazší organizaci distanční výuky v průběhu pandemie covid-19?
Rozhodně ano. Můžu říct, že online hodiny u nás začaly v podstatě druhý den poté, co byly školy prvně zavřeny. Jelikož jsme pracovali s programy jako Teams, Forms aj. mnohem dříve, než začala distanční výuka a byly jsme zvyklí s nimi pracovat na každodenní bázi, byl pro nás skok do distanční výuky výrazně rychlejší a snazší než u jiných škol.


Zavedli jste v souvislosti s distanční výukou nějaké nové inovativní nástroje, které výuku usnadnily?
Nevím, jestli zrovna nové. Jedná se o dlouhodobý proces a většinu technologií jsme používali již dříve. Spíš bych řekl, že se začaly používat masivněji a častěji. Pevně věříme, že v některých postupech, které se v průběhu distanční výuky změnily (zdigitalizovaly), budeme pokračovat i v době prezenční výuky. Samozřejmě, že jsme objevili celou řadu nových aplikací, přístupů k výuce, a i pohled na hodnocení žáků, ale to je dost individuální.


Jaké další aktivity v souvislosti s digitalizací a Průmyslem 4.0 Vaše škola realizuje?
Postupně převádíme celou školu čím dál tím víc do cloudu. To klade nároky na zvládání technologií jak žáky, tak i učiteli. V rámci hodin informatiky se žáci setkávají s těmi nejmodernějšími oblastmi, jako jsou datové analýzy, umělá inteligence či automatizace ve výrobě.
Důležitým prvkem je určitě spolupráce s lokálními firmami, jako je třeba Bosch či ČEZ. Naši žáci měli například možnost spolupracovat přímo se zaměstnanci Bosche na projektech jako je robotické rameno či datová analýza.


Zpět
Mapa
Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Archiv článků
Ikona

Poznej Evropský region

Fotosoutěž 2021

Fotosoutěž 2021

Hledá se nejhezčí foto hradu či zámku

Průvodce vysokými školami

Průvodce vysokými školami

Příručka o vysokých školách v Evropském regionu

Best Practice Projekty

Best Practice Projekty

Z oblasti vysokoškolského vzdělávání

Moderní obce

Moderní obce

Hovoříme o příkladech digitalizace

Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Fotobanka ERDV

Fotobanka ERDV

Fotografie k širokému užití

28 hradů a zámků

28 hradů a zámků

Objevte výjimečnou památku

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

Výlety napříč Evropským regionem

28 nejhezčích jednodenních výletů

28 nejhezčích jednodenních výletů

Na kole skrz Evropský region

28 tradičních receptů

28 tradičních receptů

Vaříme s Evropským regionem

Vaříme dobře

Vaříme dobře

Chutě Evropského regionu

Dvoujazyčnost v ERDV

Dvoujazyčnost v ERDV

Naše nabídka