
Plzeňský start-up VR medical si dal za cíl prosadit využití aplikací virtuální reality ve zdravotnictví, zejména v rehabilitaci. Generální ředitel a zakladatel Konstantin Novikov si velmi přeje, aby tato technologie přinesla skutečné zlepšení, ať už jde o rychlejší uzdravení pacientů nebo úlevu pro zdravotnický personál. V odbornickém rozhovoru ERDV nám Konstantin Novikov řekl více o založení start-upu, výhodách VR a plánech do budoucna.
1. Kdo stojí za Vaším start-upem?
Start-up VR medical jsem založil na konci roku 2020 ve spolupráci s investičním holdingem JUFA. Společnost vznikla za účelem uplatnění technologie virtuální reality ve zdravotnictví a její aplikace v celosvětovém rozsahu. Jde o velice zajímavé a zároveň komplexní téma, a proto je nutné zmínit, že nyní za VR medical stojí řada odborníků, výzkumníků a zdravotnických zařízení, kteří nám s velkým zájmem a entuziasmem pomáhají.
2. Čím je Vaše obchodní myšlenka výjimečná?
V nynější době jsou rehabilitační cviky ve zdravotnických zařízeních většinou prováděny tak, že se pacient nachází v jedné místnosti s terapeutem a s jeho větší či menší asistencí provádí fyzická či kognitivní cvičení. Nás ale napadlo vytvořit rehabilitaci s využitím prvků virtuální reality. A v čem tkví kouzlo virtuální reality? Určitě mimo jiné spočívá v zážitku z opravdu „jiného světa", který uživatele okouzlí a pohltí díky interaktivním prvkům. To hraje významnou roli při akceptaci virtuální reality ze strany pacientů a při motivaci ji používat. Na druhé straně pro poskytovatele zdravotních služeb je zase výhodou možnost přenechat rehabilitaci zčásti na pacientovi, který cvičí tím, že realizuje úkoly, které dostává ve virtuálním prostředí. Vše je navrhováno tak, aby bylo řešení funkční a použitelné v praxi. Další skvělá věc na rehabilitaci ve virtuální realitě je to, že dokážeme měřit výkony pacientů a zaznamenávat jejich progres.
3. Kdo Váš nápad podpořil?
Jak jsem již zmínil, velkou podporou je nám investiční holding JUFA, který nám pomáhá od začátku ve financování a rozvoji našeho produktu. Zároveň již od začátku spolupracujeme s Fakultní nemocnicí Plzeň, která se intenzivně na vývoji podílí.
4. Na jaké obtíže jste narazili?
Rozhodli jsme se pro náročný produkt, a především v náročném oboru, kam je velice obtížné dodat něco „nového". Oblast zdravotnictví je velmi regulována, takže jsme nejprve museli věnovat pozornost získání certifikace zdravotnického prostředku. I samotný vývoj produktu byl náročný, spolupracovali jsme s mnoha odborníky ze zdravotnictví, jelikož jsme samozřejmě v tomto oboru nováčci. V současné době se spouští řada pilotních projektů v nemocnicích a rehabilitačních ústavech. Každou dílčí aplikaci je totiž důležité ověřit v reálné praxi, abychom je zdokonalili a přizpůsobili potřebám prostředí, lékařům a potřebám pacientů.
5. Jaké máte plány do budoucna?
Už v současné době spolupracujeme s mnoha tuzemskými zdravotnickými zařízeními, která o náš produkt projevila zájem. Našim dlouhodobým plánem je co nejvíce pomáhat pacientům a zdravotníkům. S tím souvisí neustále prozkoumávání nových oblastí a hledání smysluplného uplatnění virtuální reality. V budoucnu bychom se rádi zaměřili i na zahraniční trhy.