06. 10. 2020
Cestovní ruch Lidé a společnost

Rozhovor s hlavní projektovou manažerkou Jihočeské centrály cestovního ruchu Ing. Evou Borsányi o mezinárodním projektu Zlatá stezka.

Cestovní ruch má v Jihočeském kraji pod palcem Jihočeská centrála cestovního ruchu, která mimo jiné realizuje různé přeshraniční projekty zaměřené na cestovní ruch. 

Zde Vám přinášíme rozhovor s manažerkou jednoho z nich, projektu "Zlatá stezka".    

Co se skrývá pod názvem projektu Zlatá stezka? Můžete nám přiblížit o jaký projekt se jedná?
Projekt Zlatá stezka s podtitulem „síť turistických cest na Zelené střeše Evropy" je projektem v rámci přeshraniční spolupráce Česká republika – svobodný stát Bavorsko, který realizují tři partneři ze třech regionů. V jižních Čechách jsme to my jako Jihočeská centrála cestovního ruchu, druhým českým partnerem je Plzeňský kraj a v Bavorsku je to Turistický spolek Východní Bavorsko se sídlem v Regensburgu. Zlatá stezka je dálková pěší trasa, která v Čechách navazuje na stejnojmennou síť ve východním Bavorsku – Goldsteig, s níž je propojena přeshraničními pěšími cestami.

Jak dlouho jste se na projekt připravovali? Bylo to obtížné? Setkali jste se s nějakými překážkami?
Příprava i realizace projektu trvala přes tři roky. Nejtěžší bylo vymyslet, kudy v terénu by měla stezka vést. To se nám podařilo i díky skvělé spolupráci s Klubem českých turistů a také díky pracovníkům regionálních agentur v jižních Čechách a Plzeňském kraji, kteří osobně celou plánovanou trasu prošli. Na workshopech v místech plánované trasy jsme pak vysvětlovali náš záměr, s tím, že nejde o obnovu historických Zlatých stezek. Náš projekt na historické Zlaté stezky samozřejmě navazuje, ale propojuje i další historické obchodní trasy, jako byla Vintířova stezka nebo Zlatá cesta. 

Kudy Zlatá stezka vlastně vede? A jak je vyznačena?

Hlavní trasa Zlaté stezky vstupuje do Čech na hraničním přechodu České Žleby/Bischofsreut a ubírá se po historické Zlaté stezce územím Národního parku Šumava přes Volary, Prachatice a Vimperk do Kašperských Hor, kde vstupuje do Plzeňského kraje. Tam pokračuje přes Hartmanice, Nýrsko, Domažlice, Tachov až do Chodové Plané. Hlavní trasu s bavorskou Goldsteig spojují tzv. propojovací trasy, kterých je celkem deset a vedou malebnou krajinou Šumavy a Českého lesa do Bavorského a Hornofalckého lesa. U nás v jižních Čechách máme ještě dvě tzv. trasy přiváděcí, díky kterým se na Zlatou stezku můžete dostat z Českých Budějovic a Strakonic. Trasy vedou po značených stezkách Klubu českých turistů a jsou vyznačený logem stezky ve tvaru oranžového „S" pro hlavní trasu a modrého „S" pro trasy propojovací a přiváděcí. Vedle značení najdete na Zlaté stezce i informační tabule a odpočívky.

Jak dlouhá je Zlatá stezka a za jak dlouho je možné ji projít? Je vůbec možné projít ji v kuse?
Hlavní trasa české Zlaté stezky měří 289 kilometrů, celková délka tras na území Jihočeského a Plzeňského kraje je 631 km. U nás v jižních Čechách je to asi polovina. Celá síť včetně bavorské Goldsteig měří přes 2 000 km. Dá se zde tedy strávit hezký prodloužený víkend, ale také 14 dní. Podle toho, jak má kdo čas a jak se cítí. 

Existuje nějaká mapa či průvodce, který nás se stezkou seznámí?

V rámci projektu vznikl soubor tištěných materiálů, který se skládá z přehledné mapy Zlaté stezky, etapového průvodce v Čechách a v Bavorsku a jednotlivé trasy mají i své podrobné mapy. Najdete v nich samozřejmě i informace o přírodních a kulturních atraktivitách po trase. Turistům je k dispozici i web Zlaté stezky www.zlatoustezkou.cz, kde najdou veškeré informace o projektu i jednotlivých trasách včetně mapového portálu. Tento web navazuje na web bavorských partnerů www.goldsteig-wandern.de.

Interview v plném znění je pro Vás připraveno zde.


Zpět
Mapa
Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Archiv článků
Ikona

Poznej Evropský region

Cestování po Evropě

Cestování po Evropě

Aktuální informace k cestám po Evropském regionu Dunaj-Vltava

Průvodce vysokými školami

Průvodce vysokými školami

Příručka o vysokých školách v Evropském regionu

Best Practice Projekty

Best Practice Projekty

Z oblasti vysokoškolského vzdělávání

Fotobanka ERDV

Fotobanka ERDV

Fotografie k širokému užití

Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

28 tradičních receptů

28 tradičních receptů

Vaříme s Evropským regionem

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

Výlety napříč Evropským regionem

28 nejhezčích jednodenních výletů

28 nejhezčích jednodenních výletů

Na kole skrz Evropský region

Hrady a zámky

Hrady a zámky

Virtuální cesta po památkách

TIPY na muzea a galerie

TIPY na muzea a galerie

Mnohostranná nabídka

Vaříme dobře

Vaříme dobře

Chutě Evropského regionu

Dvoujazyčnost v ERDV

Dvoujazyčnost v ERDV

Naše nabídka