
Paní Johanna Stöger BSc je praktikantkou u Iniciativy Healthacross Dolnorakouské zemské zdravotní agentury (NÖ Landesgesundheitsagentur). Už během svého studia fyzioterapie se zajímala především o oblast podpory zdraví a zdravotní prevence. Z tohoto důvodu se začala v tomto směru dále vzdělávat v magisterském studiu veřejného zdraví na Berlin School of Public Health a prohlubovat si znalosti v oblasti výzkumu zdravotní péče a výzkumu systémů zdravotní péče. Paní Stöger vyrůstala v Rakousku a nyní bydlí v Německu. Díky tomu získala hluboký vhled do různých zdravotnických systémů a postupů.
Co rozumíte přeshraničním poskytováním zdravotní péče v kontextu veřejného zdraví (Public Health)?
V kontextu veřejného zdraví se přeshraniční poskytování zdravotní péče vztahuje na přístup k medicínským službám a opatřením s dopadem na zdraví, který překračuje národní hranice. Tato forma zdravotní péče může zahrnovat různé oblasti jako medicínskou diagnostiku, léčbu, prevenci, podporu zdraví a rehabilitaci. Přeshraniční poskytování zdravotní péče je v souladu s přístupem „health in all policies". Jedná se o kolaborativní přístup, který zahrnuje zdraví do politického rozhodování napříč sektory s cílem zlepšit zdravotní stav obyvatelstva.
Jaký význam má přeshraniční poskytování zdravotní péče podle vašeho názoru pro obyvatelstvo?
Přeshraniční poskytování zdravotní péče umožňuje lidem přístup k širokému spektru zdravotnických služeb a otevírá nové perspektivy v rámci zdravotní péče. Není-li potřebný zdravotní výkon včas dostupný v domovské zemi, může možnost využít přeshraniční péči darovat pacientovi drahocenný čas, a zachránit mu tak život. Přístup k přeshraničnímu poskytování zdravotní péče také umožňuje minimalizovat čekací doby a dopřát pacientkám a pacientům rychlejší ošetření. Celkově vzato přispívá přeshraniční poskytování zdravotní péče k rozšíření přístupu ke zdravotní péči a zlepšení kvality péče i kvality života obyvatel.
Jaký význam má přeshraniční poskytování zdravotní péče podle vašeho názoru pro politické nositele rozhodovacích pravomocí?
Vzhledem k relevantním mezinárodním rámcovým podmínkám je jasné, že má přeshraniční a mezinárodní spolupráce velký význam. Cíle udržitelného rozvoje (SDG) kladou ve svém třetím cíli velký důraz na zajištění zdravého života a podporu blaha všech lidí v každé fázi života. To ukazuje, že má spolupráce přes národní hranice rozhodující význam pro dosažení těchto udržitelných rozvojových cílů. Zejména při realizaci cíle zajistit plošnou zdravotní péči včetně přístupu k vysoce náročným zdravotnickým službám a lékům pro všechny je přeshraniční a mezinárodní kooperace nevyhnutelná. V globalizovaném světě se zdravotní problémy často neomezují na území ohraničené národními hranicemi. Nemoci, zdravotní rizika a medicínské inovace neznají hranic. Pro politické nositele rozhodovacích pravomocí je tak velmi důležité, aby vytvořili strategie, které umožní bezproblémové přeshraniční poskytování zdravotní péče a současně ochranu zdraví, bezpečnosti a práv obyvatel. Realizace přeshraničního poskytování zdravotní péče vyžaduje úzkou spolupráci mezi všemi zainteresovanými stranami. Mezinárodní smlouvy, dohody a kooperace mohou pomoci etablovat standardy, regulace a etické směrnice, které jsou potřeba k efektivnímu přeshraničnímu poskytování zdravotní péče. Celkově má přeshraniční poskytování zdravotní péče zásadní význam pro realizaci globálních zdravotních cílů a vyžaduje strategický přístup ze strany zdravotní politiky, aby bylo zajištěno, že bude podporováno zdraví a blaho obyvatel a současně budou zohledňovány etické, právní a kvalitativní aspekty.