01. 11. 2019
Průmysl 4.0 Vysoké školy Lidé a společnost

Evropský region Dunaj-Vltava je postorem pro „Společnost 4.0“. Pro další konkurenceschopnost regionu jsou v oblastech vědy a společnosti nutné udržitelné koncepty.

Studenti Východobavorské vysoké školy technické (OTH) Amberg-Weiden, Vysoké školy technické Deggendorf, FHWS Würzburg stejně tak jako Západočeské univerzity v Plzni se proto vydali v rámce společné studijní exkurze po „Stopách udržitelného vývoje v česko-bavorském pohraničí".

Čekal na ně rozmanitý program, připravený angažovanými vysokoškolskými docenty. Podařená studijní exkurze po Horní Falci se konala v době od 7. do 20. října 2019 a vedla nejdříve z Weidenu přes klášter Speinshart do waldmünchenského Centra vzdělávání mládeže. Studenti se ale seznámili nejen se zajímavými a inspirativní místy: úloha účastníků exkurze totiž spočívala v tom, vyměnit si během čtyř dní informace o perspektivních tématech udržitelného vývoje naší společnosti. Tuto akci podpořily Česko-Bavorská vysokoškolská agentura a Evropský region Dunaj-Vltava.

Pozitivní pro životní prostředí a hospodářství

Na aspekt „udržitelnosti" se přitom nahlíželo z různých perspektiv. Studenti z Čech a Bavorska se zúčastnili nejen přednášek ale i prezentací firem a mohli si tak udělat obrázek, jak se podniky v oblasti udržitelnosti angažují. Zajímavá byla v tomto ohledu návětěva Adidasu, ale i hornofalcského pivovaru Neumarkter Lammsbräu, který po celé generace vaří vyrábí nápoje v biokvalitě. Otázky o budoucnosti vedení podniku mohly být zodpovězeny pomocí hry o rozdělení světa a workshopu udržitelnost. Brzy bylo jasné: Jak zavedené podniky, tak startupy mají různé možnosti udržitelného jednání. Ochrana životného prostředí, pracovní postupy šetrné ke zdrojům stejně jako férové zacházení jsou konkrétní znaky podniků a nabízejí šanci konkurenceschopnosti.

Udržitelné zakládání firem – jde to!

Mladé a inovativní firmy dávají v digitální době regionálnímu hospodářství důležité impulsy. „Téma udržitelnosti by mělo hrát rozhodující roli už při zakládání firem", o tom je přesvědčený Alexander Herzner z Katedry udržitelnosti v technice a hospodářství na OTH Amberg-Weiden. Také při založení startupu je výhodou, zohlednit již na začátku témata jako jsou ochrana životního prostředí a sociální aspekty. Ne bezdůvodně se proto účastníci exkurze seznámili s „10 principy zodpovědných startupů". Philipp Hermannsdörfer z Digitální zakladatelské initiativy Horní Falc nabídl studentům náhled do mezinárodní a regionální zakladatelské scény. Také zde se hovořilo o tom, že zakladatelé mohou užíváním nových technologií vytvořit a ovlivnit pozitivní celospolečenské dopady.

Studenti z Čech a Bavorska získali nejen vhodné nástroje na téma udržitelnosti, ale navázali během přeshraniční exkurze sebou mezi kontakt a měli možnost, se seznámit blíže s kulturou sousední země.


Zpět
Mapa
Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

Archiv článků
Ikona

Poznej Evropský region

Cestování po Evropě

Cestování po Evropě

Aktuální informace k cestám po Evropském regionu Dunaj-Vltava

Průvodce vysokými školami

Průvodce vysokými školami

Příručka o vysokých školách v Evropském regionu

Best Practice Projekty

Best Practice Projekty

Z oblasti vysokoškolského vzdělávání

Sítě pro startupy a aktuální online nabídky

Sítě pro startupy a aktuální online nabídky

Info řada

Letní brigády v ERDV

Letní brigády v ERDV

Získejte zkušenosti

28 tradičních receptů

28 tradičních receptů

Vaříme s Evropským regionem

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

28 nejhezčích okružních výletů pro pěší

Výlety pro milovníky s batohem

28 nejhezčích jednodenních výletů

28 nejhezčích jednodenních výletů

Na kole skrz Evropský region

Hrady a zámky

Hrady a zámky

Virtuální cesta po památkách

TIPY na muzea a galerie

TIPY na muzea a galerie

Mnohostranná nabídka

Vaříme dobře

Vaříme dobře

Chutě Evropského regionu

Dvoujazyčnost v ERDV

Dvoujazyčnost v ERDV

Naše nabídka